ARCHIWUM 2013Trzecie spotkanie z cyklu "Zaduszki dla Sułkowskich" już za nami17 listopada zebraliśmy się w Salonie Muzycznym bielskiego zamku, aby przywołać pamięć księcia Alfreda Sułkowskiego, syna Ludwika i Marii z domu Gemperle. Okazja do tego jest tym bardziej szczególna, że 26 grudnia tego roku przypada 100. rocznica jego śmierci - 30 grudnia został pochowany obok swoich rodziców w kaplicy zamkowej. Alfred przed śmiercią zdołał zapisać się na kartach historii jako jedyny przedstawiciel rodu walczący z rządem pruskim po 1909 r. o przejęcie Ordynacji Rydzyńskiej Sułkowskich. O tym fakcie, jak i innych z biografii księcia Alfreda wrosłego w środowisko polskiej arystokracji kresowej, usłyszeliśmy podczas wykładu Grzegorza Madeja z Muzeum w Bielsku-Białej. Prelekcji towarzyszyła oprawa muzyczna w wykonaniu Karoliny Lindert, młodej pianistki pochodzącej z Bielska-Białej. Szczególnym elementem koncertu było premierowe wykonanie, odkrytego przed rokiem archiwalnego utworu Alpenklänge, skomponowanego w latach sześćdziesiątych XIX w. przez E.J. Heidenfeldera, specjalnie dla księcia Ludwika Sułkowskiego. Wydarzenie zwieńczyła prezentacja odnalezionego obrazu Kajetana Hungera "Święta Anna", który pochodzi z nieistniejącego już ołtarza głównego kaplicy zamkowej.

Tegoroczne Zaduszki uświetniła obecność przedstawicieli rodziny Konarskich herbu Gryf, jedynych mieszkających w Polsce potomków księcia Alfreda Sułkowskiego. Pośród gości znalazł się Xawery hr. Konarski, kanclerz Związku Polskich Kawalerów MaltańskichSuwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalników Świętego Jana Jerozolimskiegozwanego Rodyjskim i Maltańskim, kontynuujący dawne związki z zakonem swych przodków z rodu Sułkowskich.

Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Muzeum w Bielsku-Białej.

Zdjęcia: Małgorzata Motyka-Madej


Zaduszki dla Sułkowskich 2013

Książę Alfred Sułkowski (Jan Józef Alfred Sułkowski ur. 1855 zm. 1913) - z archiwum rodzinnego Konarskich


Przed nami listopad – czas, w którym nasze głowy najintensywniej wypełniają się wspomnieniami o zmarłych. Nawiązując do tego czasu zadumy i pamięci, Stowarzyszenie na rzecz odnowienia kaplicy zamkowej oraz Muzeum w Bielsku-Białej przygotowało kolejną edycję Zaduszek dla Sułkowskich.
Tegoroczne wydarzenie poświęcone będzie przede wszystkim wspomnieniu osoby księcia Alfreda Sułkowskiego, którego setna rocznica śmierci przypada właśnie w tym roku.
Książę Alfred Sułkowski był jednym z dwanaściorga dzieci księcia Ludwika Sułkowskiego – VI ordynata na Bielsku – i Szwajcarki Marii Gemperle. Urodził się 15 listopada 1855 r. podczas pobytu emigracyjnego swoich rodziców w miejscowości New Bremen, w Stanach Zjednoczonych. Swe życie związał ze wschodnimi obszarami ówczesnej Galicji, wiodąc życie polskiego, kresowego arystokraty. Do szczególnych epizodów w życiu księcia należała walka o przejęcie wielkopolskich dóbr Sułkowskich po śmierci w 1909 r. ostatniego ordynata rydzyńskiego.
Książę Alfred zmarł 26 grudnia 1913 r. w Krakowie, a jego ciało kilka dni później zostało przewiezione do Bielska i pochowane w kaplicy rodowej w bielskim zamku.

Na program tegorocznych Zaduszek dla Sułkowskich – 17 listopada 2013 r. o godz. 12:00 – złożą się: prelekcja poświęcona osobie księcia Alfreda Sułkowskiego, premierowe wykonanie utworu fortepianowego skomponowanego w latach sześćdziesiątych XIX w. dla księcia Ludwika Sułkowskiego przez wiedeńskiego kompozytora E.J. Heidenfeldera oraz recital fortepianowy.
Więcej szczegółów o wydarzeniu w najbliższym czasie.

Jak zwykle, fundusze zebrane za bilety wstępu zostaną przeznaczone na rzecz renowacji kaplicy zamkowej.
Serdecznie zapraszamy!


IDŹ DO:


2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011