Podziękowania i życzenia dla współpracowników i ofiarodawców





Zaduszki dla Sułkowskich


12 listopada 2015 r.

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej – Zamek książąt Sułkowskich – Salon muzyczny

Organizatorzy: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej i Stowarzyszenie na Rzecz Odnowienia Kaplicy Zamkowej w Bielsku-Białej

Cykliczne już wydarzenie, zainicjowane kilka lat temu przez nasze Stowarzyszenie, w tym roku uświetnione zostało wykładem Grzegorza Madeja, zatytułowanym „Książąt Sułkowskich na Bielsku romanse z Talią i Melpomeną”. Temat wykładu dedykowany był, przypadającej na 19 listopada, 250. rocznicy powstania teatru publicznego w Polsce.



Dzień Zaduszny u Sułkowskich


2 listopada 2015 r.

Zamek książąt Sułkowskich – kaplica zamkowa

Organizator: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej i Stowarzyszenie na Rzecz Odnowienia Kaplicy Zamkowej w Bielsku-Białej

W Dzień Zaduszny bielskie Muzeum otworzyło dla zwiedzających podwoje kaplicy zamkowej. Podczas wydarzenia dyżur w kaplicy pełnili członkowie naszego Stowarzyszenia, a wieczorem (godz. 18.30) Grzegorz Madej wygłosił referat o jej historii.



Bielscy książęta Sułkowscy, jakich nie znacie


31 maja 2015 r. zakończyła się w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej wystawa „Bielscy książęta Sułkowscy, jakich nie znacie”. Nasze Stowarzyszenia wsparło działania bielskiego Muzeum zapewniając transport, w obydwie strony, eksponatów ze Szwajcarii. Przy okazji dzięki naszej inicjatywie pracownicy naukowi Muzeum wykonali kwerendy związane z Sułkowskimi w szwajcarskim Rorschach, włoskim Sarnes koło Bressanone i słoweńskiej Bresternicy.



Pracownicy bielskiego Muzeum i członkowie naszego Stowarzyszenia (Piotr Kenig i Grzegorz Madej) podczas kwerendy w Rorschach



Noc Muzeów” w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej – Zamek książąt Sułkowskich


16 maja 2015 r.

Tematem przewodnim tegorocznego święta muzeów na bielskim zamku były "Duchy Sułkowskich". Wyjątkową atrakcją wydarzenia była kaplica zamkowa udostępniona tej nocy dla zwiedzających. Nasze Stowarzyszenie, odpowiedzialne za propagowanie idei odnowienia kaplicy, sfinansowało materiały informacyjne i aranżacyjne do jej wnętrza. Członkowie Stowarzyszenia, zaraz obok pracowników Muzeum, zaciągnęli straż nocną we jej wnętrzu, dzieląc się ze zwiedzającymi wiedzą o historii tego wyjątkowego miejsca. Do północy można było zwiedzać ekspozycje stałe w zamku książąt Sułkowskich oraz właśnie dobiegającą końca wystawę „Bielscy książęta Sułkowscy, jakich nie znacie”. Chętni wzięli również udział w grze muzealnej "Na tropach Sułkowskich", której celem było rozwiązanie zagadki śmierci Luizy Sułkowskiej z 1848 r.



Bielscy Sułkowscy i ich motyle – od Rio Magdalena po Dolinę Luizy


20 marca 2015 r.

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej – Zamek książąt Sułkowskich – Salon Muzyczny
godz. 17:00

Wykład na temat odkryć przyrodniczych Maksymiliana Sułkowskiego oraz rzadkich owadów, żyjących w dawnej Dolinie Luizy – ulubionym miejscu letnich spacerów księżnej Luizy Sułkowskiej.

Prelegenci: Grzegorz Madej i Jacek Proszyk

Organizatorzy: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej i Stowarzyszenie na Rzecz Odnowienia Kaplicy Zamkowej w Bielsku-Białej



Maksymilian Sułkowski - odkrywca gatunku Morpho sulkowskyi



Fragment mapy lasów książęcych z zaznaczoną Doliną Luizy - Louisenthal



Motyle odkryte przez Maksymiliana Sułkowskiego



Księcia Sułkowskiego szaleństwa nagrodzone, czyli o ekscentrycznej postaci VII właściciela bielskiego zamku




3 lutego 2015 r. w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej, w ramach trwającej wystawy „Bielscy książęta Sułkowscy, jakich nie znacie" odbył się wykład poświęcony księciu Józefowi Marii Sułkowskiemu, którego rocznica urodzin miała miejsce dzień wcześniej. Prelekcję wygłosił kurator wystawy Grzegorz Madej. Po części oficjalnej odbyła się degustacja urodzinowego tortu.



Józef Maria Sułkowski - VII książę bielski - bohater wykladu
(ze zbiorów Bezirksmuseum Margareten w Wiedniu)