ARCHIWUM 2018Podziękowania i życzenia dla współpracowników i ofiarodawców


24 grudnia 2018 r.Zaduszki dla Sułkowskich


9 listopada 2018 r.

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej oraz Stowarzyszenie na Rzecz Odnowienia Kaplicy Zamkowej w Bielsku-Białej zapraszają na ZADUSZKI DLA SUŁKOWSKICH!
 Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w ramach wystawy czasowej Joanna Fodczuk-Garcia i „bielszczanie” w Kalifornii – Jan Kott i Stanisław Sułkowski.

Mojca Rjavec Procner* wygłosi referat pod tytułem Stanisław Sułkowski. Książę, który został artystą przybliżając bielszczanom historię słoweńskiej linii książęcego rodu Sułkowskich. Kanwą narracji będzie postać Stanisława Sułkowskiego juniora, którego pasją życiową było malarstwo. Będzie to kolejna pasjonująca opowieść o przedstawicielach barwnego rodu z Bielska, wymykającego się stereotypowemu postrzeganiu arystokracji.

* Mojca Rjavec Procner – historyk ze Słowenii, w 2012 roku obroniła pracę Plemiška rodbina Sułkowsky napisaną na Uniwersytecie Przymorza w Koprze (Univerza na Primorskem, Koper), której promotorem był prof. Miha Preinfalk, a promotorem pomocniczym dr Grzegorz Madej – autorka wykładów i tekstów o historii przedstawicieli książęcego rodu Sułkowskich związanych z Bresternicą koło Mariboru. Obecnie mieszka i pracuje w Belgii.

Podczas wydarzenia, w związku z tegorocznymi obchodami 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, przewodniczący Stowarzyszenia, dr Grzegorz Madej, przedstawi dodatkowy referat Sułkowscy – żołnierze Niepodległości?. W krótkiej opowieści zaprezentuje wszystkich przedstawicieli rodu Sułkowskich, którzy od konfederacji barskiej, przez wojny napoleońskie, po wojnę polsko-ukraińską i polsko-bolszewicką na różne sposoby wpisali się w walkę o odzyskanie przez Polskę niepodległości (Franciszek Sułkowski, Józef Sułkowski, Jan Nepomucen Sułkowski, Antoni Paweł Sułkowski, Ludwik Sułkowski, Maksymilian Sułkowski, Alfred Sułkowski i Roman Sułkowski).

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej – Stara Fabryka

9 listopada 2018 r.

godz. 18.00

wstęp bezpłatnyPromocja książki współfinansowanej przez stowarzyszenie


10 marca 2018 r.

10 marca 2018 roku w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej odbyła się promocja najnowszej publikacji o historii książęcego rodu Sułkowskich autorstwa dra Grzegorza Madeja. Oddana do rąk czytelników książka liczy blisko 450 stron z ilustracjami dotąd nieznanych lub zapomnianych historii bielskiego książęcego rodu Sułkowskich, które wypełniają istotną lukę w dziejach Bielska. To kompendium, które powinno znaleźć się na półce każdego, kto interesuje się lokalną historią. Dzieło stanowi pokłosie dysertacji naukowej obronionej przez autora w roku 2016, której promotorem był prof. Dariusz Nawrot.

Publikację współfinansowało Stowarzyszenie na Rzecz Odnowienia Kaplicy Zamkowej w Bielsku-Białej, Gestin Polska Sp. z o. o. oraz Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej.IDŹ DO:


2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011